Der er ikke oplæsning af denne artikel, så den oplæses derfor med maskinstemme. Kontakt os gerne på automatiskoplaesning@pol.dk, hvis du hører ord, hvis udtale kan forbedres. Du kan også hjælpe ved at udfylde spørgeskemaet herunder, hvor vi spørger, hvordan du har oplevet den automatiske oplæsning.
Spørgeskema om automatisk oplæsningSilkeborgs kommende højhus, Papirtårnet på 70 meter, rager ikke kun fysisk i vejret. Også priserne på lejlighederne i højhuset, ser ud til at blive høje.
En lejlighed på 21. etage i højhuset, der skal stå færdigt i 2020, er blevet solgt til en kvadratmeterpris på knap 60.000 kroner.
Det er mere end tre gange så højt som den gennemsnitlige kvadratmeterpris i Silkeborg, som ifølge boligportalen Boliga er 17.401 kroner baseret på lejligheder til salg i skrivende stund.
Til sammenligning er den gennemsnitlige kvadratmeterpris i Aarhus 29.419 kroner, mens den i Danmarks dyreste by, Gentofte, er 49.862 kroner.
Ifølge Simon Freund Jensen, indehaver af Danbolig i Silkeborg, ligger prisen på et niveau, som aldrig tidligere er set i Silkeborg.
»Det er en kvadratmeterpris, der ligner Aarhus-priserne. Vi er stolte af at kunne trække høje kvadratmeterpriser, for det betyder, at troen er på markedet i Silkeborg. Byen har altid haft et godt ry,« siger Simon Freund Jensen.
Papirtårnet bliver 23 etager og får blandt andet fællesarealer og parkeringskælder til 130 biler.
Der skete en fejl, prøv igen senere
Der skete en fejl, prøv igen senere eller søg hjælp via vores kundecenter
Skriv kommentar