0
Læs nu

Du har ingen artikler på din læseliste

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til din læseliste, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er føjet til din læseliste Du har ulæste artikler på din læseliste

Fællesrådsformand i Aarhus stopper i protest: »De ødelægger vores by med fortætning, der fjerner åndehullerne«

Formanden for et af Aarhus' fællesråd er stoppet i protest mod manglende indflydelse, selv om kommunen for et år siden lavede et mål om tidlig inddragelse.

Nyheder
Læs artiklen senere Gemt (klik for at fjerne) Læst

Der er ikke oplæsning af denne artikel, så den oplæses derfor med maskinstemme. Kontakt os gerne på automatiskoplaesning@pol.dk, hvis du hører ord, hvis udtale kan forbedres. Du kan også hjælpe ved at udfylde spørgeskemaet herunder, hvor vi spørger, hvordan du har oplevet den automatiske oplæsning.

Spørgeskema om automatisk oplæsning

Formanden for Fællesrådet for Møllepark-Vesterbro-kvarteret i Aarhus stopper i protest mod, at byrådet nok lytter, men ikke lader fællesrådet få indflydelse på sagerne.

Det skriver Århus Stiftstidende.

»Det buldrer løs med byggerier. Så vi har haft travlt. Vi er dårligt blevet færdige med at udtale os om det ene, før det næste er på vej. Der er hele tiden investorer, der leder efter et ledigt hul, de kan bygge i, og de får lov. Mens vi som borgere skal kæmpe i årevis for at få tilladelse til at opføre en altan, bevilger kommune og byråd det ene byggeri efter det andet. De ødelægger vores by med fortætning, der fjerner åndehullerne,« siger Poul Møller Andersen til Århus Stiftstidende.

Ifølge Århus Stiftstidende viste en mini-undersøgelse, som avisen udførte i september sidste år, at fællesrådsformændene generelt oplever at have for lille indflydelse, fordi sagerne er forhandlet på plads, når høringer iværksættes.

Mogens Wohlert, der var formand for Midtbyens Fællesråd, stoppede for to år siden i protest mod, at hans indlæg om fortætning blev sløjfet fra et rådhusseminar.

For et år siden lavede kommunen en ny samarbejdsaftale, hvor der er et mål om at inddrage fællesrådene så tidligt som muligt i et sagsforløb, så de lokale kan få reel indflydelse.

  • Ældste
  • Nyeste
  • Mest anbefalede

Skriv kommentar

2000 tegn tilbage

Annonce

Forsiden