Læs nu

Du har ingen artikler på din læseliste

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til din læseliste, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er føjet til din læseliste Du har ulæste artikler på din læseliste
Christian Lykking/Ritzau Scanpix
Foto: Christian Lykking/Ritzau Scanpix

Fællessang under karantænen har gjort de til tider udskældte altaner til mere offentlige rum. Her synger et ægtepar fra deres altan i Aarhus i midten af marts.

Nyheder
Læs artiklen senere Gemt (klik for at fjerne) Læst

Forskere: I årtusinder har sygdomme ændret vores byer. Det kommer coronaen også til

Kloakering og toiletter, sågar modernistisk arkitektur, er udsprunget af vores kamp mod sygdomme i de tætbefolkede byer gennem historien. Coronaen vil også ændre vores byer, forudser en antropolog og en historiker – omend i noget mindre omfang end koleraen gjorde det.

Nyheder
Læs artiklen senere Gemt (klik for at fjerne) Læst
FOR ABONNENTER

Der er ikke oplæsning af denne artikel, så den oplæses derfor med maskinstemme. Kontakt os gerne på automatiskoplaesning@pol.dk, hvis du hører ord, hvis udtale kan forbedres. Du kan også hjælpe ved at udfylde spørgeskemaet herunder, hvor vi spørger, hvordan du har oplevet den automatiske oplæsning.

Spørgeskema om automatisk oplæsning

Efter uger med hjemmearbejde og lukkede butikker tændte Mette Frederiksen i mandags lys for enden af tunnelen: Regeringen overvejer en langsom genåbning af landet efter påske, sagde statsministeren fra Spejlsalen.

  • Ældste
  • Nyeste
  • Mest anbefalede

Skriv kommentar

2000 tegn tilbage

Nysgerrig?

Denne artikel er for Byrums abonnenter. Hvis du gerne vil læse flere artikler på Byrum, kan du få et godt tilbud til dig eller din arbejdsplads her

Få et tilbud

Forsiden