0
Læs nu

Du har ingen artikler på din læseliste

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til din læseliste, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er føjet til din læseliste Du har ulæste artikler på din læseliste
Privat
Foto: Privat
Nyheder
Læs artiklen senere Gemt (klik for at fjerne) Læst

Brancheklub fylder 100 år: Stilladsarbejdere udgiver podcastserie

Nyheder
Læs artiklen senere Gemt (klik for at fjerne) Læst

Der er ikke oplæsning af denne artikel, så den oplæses derfor med maskinstemme. Kontakt os gerne på automatiskoplaesning@pol.dk, hvis du hører ord, hvis udtale kan forbedres. Du kan også hjælpe ved at udfylde spørgeskemaet herunder, hvor vi spørger, hvordan du har oplevet den automatiske oplæsning.

Spørgeskema om automatisk oplæsning

For at fejre, at Stilladsarbejdernes Brancheklub af 1920 har 100 års jubilæum 4. december har en gruppe stilladsarbejdere udgivet en podcastserie med træk fra klubbens historie og stilladsarbejdernes kultur, liv og levned gennem tiden.

»Vi er en autonom gruppe stilladsarbejdere, der udgiver denne podcast om
vores muntre liv, vores kampe og vores tragedier,« siger podcastseriens redaktør, tidligere stilladsarbejder Karsten Mathiasen i en pressemeddelelse.

»Tragedierne kommer vi til, når vi fortæller om de kolleger, der har sat livet til for at skabe sikkerhed for andre. Vi lukker lytterne helt ind i vores hemmelige liv, med den indledende episode, hvor vi indvier klubbens nye fane.«

Anden podcastepisode er et gammelt interview med tidligere statsminister Anker Jørgensen, der også var formand for stilladsarbejdernes fagforening, som i dag hedder 3F Kbh, hvor han roser stilladsarbejderne for deres faglige arbejde.

»Han udtrykker forståelse for vores ’håndfaste’ metoder’. og siger i podcasten, at ’stilladsarbejderne ved, hvad der skal til’, men at han selvfølgelig ikke som folketingsmand vil opfordre til ulovligheder,« siger Karsten Mathiasen med henvisning til de mange og hårde faglige konflikter, stilladsarbejderne har været involveret i. Selv vil han ikke opfordre til ulovligheder, men mener samtidig, at nogle faglige kampe har været nødvendige:

»Det er den kontante kamp, som har medvirket til, at stilladsarbejderne i dag har en to-årig uddannelse bag sig, og at der er indført en lang række tekniske hjælpemidler og sikkerhedsforanstaltninger i stilladsarbejdet,« udtaler podcastredaktøren.

Podcastserien kan høres her.

  • Ældste
  • Nyeste
  • Mest anbefalede

Skriv kommentar

2000 tegn tilbage

Annonce

Forsiden